Firmware

Co to je SEUS? A co umí?(readmore)

Služba SEUS II update se velmi masově rozšířila, je velmi oblíbená a tak jsme se rozhodli pro vás připravit souhrn různých návodů, triků nebo problémů jak na to.
Služba SEUS II update se velmi masově rozšířila, je velmi oblíbená a tak jsme se rozhodli pro vás připravit souhrn různých návodů, triků nebo problémů jak na to.
 
1. Co to je SEUS? A co umí?
 
Program SEUS(Sony Ericsson Update Service) je aplikace přímo od Sony Ericssonu a slouží k jednoduchému upgradu firmware vašeho telefonu. Všechny nové modely podporují tuto možnost domácího prehrátí vašeho firmware(neplatí jen u nejnožších řad). K upgradu potřebujete buď kolébku DSS-20 nebo DSS-25 pro modely se starším konektorem anebo DCU-60 pro novější modely s FastPortem. Chci jen upozornit, že aktualizace pomocí jiných neznačkových kabelů nebo kabelu DCU-11 není možná!!!
Aktualizační program dokáže nahrát nový firmware do telefonu pokud je v nabídce ke stažení. Bohužel tuto informaci nijak nezjistíte. Budete muset vždy update spustit a otestovat zda není nová verze připravena. Můžete zkusit nahlédnout do naší sekce Aktuální firmware. Zde však pozor, telefony se dělí na regiony a Sony Ericsson vkládá jednotlivé verze pro jednotlivé regiony v různých časových intervalech. Telefony, které zakoupíte u operátorů mají navíc daleko vetší zpoždění.
Pomocí aktualizační služby není mozné zrušit zvuk fotoaparátu, pokud vám v žádném režimu nelze vypnout. Rovněž není možné takto telefon odblokovat nebo jakýmkoliv jiným zpusobem upravovat firmware za jiný z jiného modelu. Samostatnou kapitolou jsou pak preflashované modely W800i, K750i a D750i. Pokud v takovém modelu máte fw z jiného modelu, tak i zde s updatem nepochodíte.
 
2. Kde SEUS stáhnu?
 
Aktualizační sluzba je samostatná aplikace, kterou muzete stáhnout buď přímo ze stránek Sony Ericssonu(odkaz ZDE) nebo z našeho downloadu. Vzhledem k tomu, že i s instalací samotné aplikace do počítače jsou problémy, tak u nás najdete ke stažení všechny hlavní verze, které se postupně objevily.
Najdete je přehledně seřazené ZDE
 
 
 
3. Co k tomu potřebuji?
 
Pro samotnou aktualizaci potřebujete samozřejmě telefon Sony Ericsson, který doporučujeme pred samotným updatem nabít. K updatu potřebujete datový kabel nebo kolébku. Pro telefony s novým konektorem FastPort je k updatu určen datový kabel DCU-60. Jde o ten kabel, který najdete v balení u modelu K750i, D750i, W800i, W550i, W600i, W700i, W900i, W810i a K510i atd.. Starších modelů podporující update již není tolik, ale jedno je jisté, pro update potřebujete kolébku DSS-20 nebo DSS-25. První jmenovanou bylo možno zakoupit spolu s modelem P800 a tu novejší s označením 25 zase s modely P900 a P910i. Kolébka je i samostatně prodejná, nicméně cena není přílis přiznivá. Aktualizaci firmware nejde provádet žádným jiným způsobem s žádným jiným kabelem - mezi nepodporovanými je i kabel DCU-11.
 
4. Které telefony jsou podporovány a co updatem ztratím?
 
SEUS II je kompatibilní s modely T610; P900; Z600; T630; K700; S700i; F500i; K500i; K508i; P910; K300i; Z800i; K600i; K750i; D750i; W800i; J300i; Z520i; Z530i; W550i; Z300; iK510i; W700i; W810i, W900i, K790i, M600i, P990i, Z530i, W300i, W700i, K800i, K310i, K510i, K610i, V630i, Z550i. Novější modely, které budou postupně vstupovat na trh budou také samozřejmě podporovat SEUS update. Namátkou to budou třeba modely Z610i, Z710i, W710i, W850i atd.
Updatem pomocí této aplikace a internetu neztrácíte záruku, nicméne celou operaci provádíte na vlastní riziko. Je otázkou jak se servis zachová, když donesete mrtvý telefon po výpadku elektrické energie;-). Takže vždy a za každých okolností zvažte zda je update opravdu nutný.
 
 5. Nevím jak aplikaci nainstalovat
 
Jde o běžný program s příponou EXE, takže stačí kliknout na stažený soubor, instalovat a řídit se instrukcemi na obrazovce.
 
 
6. SEUS mi nejde spustit
 
Občas se stane, že samotná aplikace nejde spustit. Problém vidím v nekompaktibilitě některých komponentů nebo programů ve vašem počítači s nainstalovanými Windows vyšším než verze 98. V případe podobných problémů doporučuji stáhnout a otestovat jinou verzi - vše najdete ZDE
 
 
 
7. Po spuštění mi vyskočí chybová hláska
 
Pro samotné spuštení programu je vyžadován Macromedia Flash Player, který musíte mít v počítaci nainstaloaván. V případě, že tak neučiníte, SEUS se nespustí a ozve se touto hláškou:

 

 

Doporučuji vyzkoušet pomocí Internet Exploreru zda máte některou z verzí Macromedia nainstalovanou. Stačí navštívit tento odkaz.

Stránky vám ihned nabídnou stažení poslední verzi, tady je jednoduchý obrázkový postup jak se úspěšně prokousat do konce:

(Pokud nechcete čekat, tak si rovnou stáhněte verzi od nás ze sekce download

 

 

 

 

 

 

 
Další chybová hláška vyskočí pokud třeba omylem spustíte aplikaci dvakrát za sebou. SEUS vás na to upozorní.
 

 

 
Častý problém se objevuje v dostupnosti serveru Sony Ericssonu, který je často zahlcen. V tomto případě doporučujeme zkusit update spustit vícekrát za sebou nebo se o to pokusit později. Stejná situace nastane při hlášce: The service is unavailable at the moment. Please try again later. Na SEUS II probíhají úpravy, prosím zkuste update později.
 

 

Oživeno! Problém s chybou Fatal error - java.lang.reflect.InvocationTargetException lze řešit takto: Navštívit tuto stránku http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp
a pak zde najít tento soft ke stažení: Java Runtime Environment (JRE), nainstalovat a mělo by být po problému.
 
8. Základní okno se mi stále nacítá, co s tím?
 
Tento specifický problém jsem zaznamenal několikrát a víceméne mi není jasné kde nastává problém. SEUS se zasekne po načítání další okna a dále nepokračuje. Jsou známé případy kdy aplikace více jak hodinu ,,chroustala'' než se posunula o krok dále, jindy dojde k ,,zamrznutí'' programu a nic neuděláte. Řešení je hodne individuální. Problém může být někde v hardwarových komponentech vašeho počítače nebo program ůžze kolidovat s jinou aplikací. Doporučuji zkusit odinstalovat program a zkusit jinou verzi, případne otestovat instalaci na jiném počítači. Dále doporučuji otestovat zda máte v pořádku internetové připojení a zda vám nějaký firewall či antivirový program nebrání ke stažení dalších komponent updatu SEUS II.
 
 
 
9. Po připojení kabelu se nic nestane, případne se telefon spustí
 
Samotná aktualizace probíhá pri vypnutém telefonu. Starší modely, které budete aktualizovat pomocí kolébky DSS-20 nebo DSS-25 stačí vložit ve vypnutém stavu do kolébky a řídit se instrukcemi na obrazovce. Po vypnutí telefonu doporučujeme vyjmout baterii a znovu zasunout. Sony Ericsson také doporučuje vyjmutí SIM.
Novejší modely s FastPortem mají instalaci o kousek složitějsí. Zde je nutné nainstalovat speciální ovladače pro SEUS update. Ty najdete treba ZDE.
Doporučuji provést instalaci ovladačů jeste před tím než spustíte samotný update. Jak tedy na to?
A - stáhnete ovladače a rozbalte do připravené slozky
B - vypněte telefon
C - připojte kabel DCU-60 do USB portu vašeho počítace (kabel je součástí balení vašeho telefonu nebo lze běžně dokoupit - musí jít o originál kabel od SE)
D - zmáčkněte klávesu C na vašem telefonu a držte ji
E - zapojte kabel DCU-60 do FastPortu a u toho stále držte klávesu C
F - objeví se nabídka instalace nového hardwaru. Stačí potvrdit a nasměrovat ručně ovladače na ty které jste stáhli.

Nyní je instalace driveru hotova a můžeme přejít na samotný update firmware vašeho telefonu.

  

Instalace driveru pro udpate 

 

 
Tak ještě jednou odkaz na stažení - USB SEUS Update Drivers - download 
 
 
Pokud se instalace nedaří, tak zkuste některý z těchto postupů. 
 
A - Pokud se po zapojení kabelu a držení klávesy C nic neděje, tak se zkuste proklikat do správce zařízení vašich Windows (Start - Ovládací panely - Systém - Hardware - Správce zařízení) a zde se mrknout co se stane po připojení. Pokud se nestane nic, tak ve stejném okamžiku kdy připojíte kabel(stále ale držíte klávesu C) klikněte v PC na položku vyhledat změny hardware(v nabídce Akce). Tento postup opakujte vícekrát než se vám opravdu objeví nabídka nového hardware.

  

Vrchní obrázek zobrazuje klasický driver pro W700i, spodní správný driver pro update. Takto to má vypadat.

 

B - Pokud se po zapojení kabelu a držení klávesy C telefon spustí, tak otestujte moznosti postupu A. Zda-li tohle nepomůže, tak doporučuji vypnout telefon, vyjmout a zasunout baterku a též zkusit restartovat PC. Další možností je vsunout kabel do jiného USB portu.
 
10. Co pred updatem provést 
 
Doporučuji provést zálohu vseho co je v telefonu(to se netýká paměťové karty - pokud ji telefon má a ani SIM karty). Pamatujte, že aktualizaci děláte na vlastní riziko a nemusí se povést.
Pokud však aktualizace proběhne v pořádku, tak o žádná data nepřijdete(na to však nespoléhejte, vždy doporučuji zálohovat).
 
 
11. Po aktualizaci mi nejde telefon spustit, chybí mi čeština, nejde spustit fotoaparát 
 
Tento problém je dostatečné známý a občas nastane. Příčin problému je několik. Pokud telefon nejde spustit, tak nejspíše nebyla dokončena aktualizace. Třeba z důvodu výpadku elektrické energie. Doporučujeme v době aktualizace nijak nezatěžovat počítač, mohlo by právě dojít k prerušení aktualizace. To se však až tak netýká první části updatu, kdy se stahuje firmware(což vidíte dle instrukcí na monitoru), zde je telefon připojen, ale žádná rizika mu nehrozí.
V případě, že v telefonu chybí česká lokalizace nebo nejde spustit foťák, tak doporučujeme zazálohovat telefon a provést master reset(obnovit vše) telefonu. Opět ale předtím nezapomeňte zazálohovat data v telefonu. Pokud se ani potom čeština neobjeví, tak zkuste znovu aktualizovat pomocí SEUS. Když ani druhá možnost nepomůže, tak budete muset do servisu, případne kontaktovat naši technickou podporu, která by vám s tímto problémem mohla pomoci. 

Doplnění! Po problémech se Sony Ericssonem W810i bych doporučoval obecně automaticky před SEUS updatem master reset telefon(obnovit vše). Předtím ale nezapomeňte na zálohu vašich dat. Tímto můžete velmi výrazně zamezit ztrátě české lokalizace.

 
12 . SEUS update mi nenabídne novou verzi firmware, přestože mám zcela jistě verzi starší
 
Samotný update kontroluje region(CDA) pro který je telefon určen. Dle toho nabízí verzi firmware. Telefony zakoupené u operátoru mají vždy vlastní verzi CDA a tak ve většině případech nabízí nový firmware s velkým zpožďěním nebo vůbec. Telefony od operátoru jsou navíc customizované(např.jiné ikonky či nemožnost vypnutí zvuku fotoaparátu), ale nepočítejte s tím, že upgradem firmware pomocí aktualizační sluzby se něco změní. Upgrade firmware pomocí služby SEUS II nemůže customizaci změnit!

Pokud i tak nejde update, tak je důvodů několik. Asi tím hlavním je neodborný zásah do telefonu před samotným updatem. V telefonu může být nějaký problém po úpravách různými pochybnými programy. Častý a známý problém je, že firmware telefonu zůstane ve verzi Brown. Přístroj funguje, ale update nepovolí. Bohužel to nijak napoznáte.

 
CDA vybraných modelů:
 
K750i -
 
CDA102337/2 - Česká republika
CDA102337/60 - Oskar(Vodafone)
CDA102337/52 - Eurotel
 
D750i - 
 
CDA102361/3 - T-Mobile CZ
 
W800i -
 
CDA102430/2 - CZ
 
W810i -
 
CDA102555/2 - CZ
CDA102494/9 - T-Mobile CZ
 
W700i -
 
CDA102580/2 - CZ
 
K700i -
 
CDA102286/9 - EMEA 2 (CZ)
CDA102298/16 - T-Mobile CZ
CDA102298/69 - Oskar(Vodafone)
CDA102298/112 - Eurotel
Žádné komentáře
 
TOPlist Optimalizované pre Získajte Firefox! a Opera v iných prehliadačoch môže dôjsť k zlému zobrazeniu stránky.